foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa

w Żegiestowie

Aktualna pogoda w Żegiestowie

Szkolna stacja meteo


Realizujemy zadanie „Zielona pracownia czyli ogródek dydaktyczny przy Szkole Podstawowej w Żegiestowie” dofinansowane przez WFOŚiGW w Krakowie.


Blue Flower 

 


Fundacja Inicjatyw Oświatowych w Żegiestowie we współpracy ze Szkołą Podstawową w Żegiestowie  i Biblioteką Publiczną MIGU w Muszynie  - Fila w  Żegiestowie, zrealizowały wakacyjny projekt dofinansowany ze środków Programu Inicjatyw  Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego.  Projekt zatytułowany „Wakacje z COOLturą” zakładał zagospodarowanie czasu wolnego dzieci w wakacje w sposób twórczy i aktywny.

Miejscem realizacji projektu były: Biblioteka Publiczna w Żegiestowie i Szkoła Podstawowa w Żegiestowie. W związku z realizacją projektu  odbył się cykl spotkań i warsztatów  literacko – plastycznych, mających na celu zapoznanie dzieci z legendą, baśnią, tradycją, kulturą, zwyczajami,  elementami gwary Sądecczyzny (w szczególności Doliny Popradu i regionu, w którym mieszkają).

W czasie naszych spotkań  korzystaliśmy z takich utworów jak: „Szkoła nad obłokami” (frag.), „Rogaś z Doliny Roztoki”(frag.)  M. Kownackiej ,  „O zamkowej studni”, O tajemnicach zamkowych podziemi”, „O dukatach Amadeja i Czarnym Wirze „,”O źródełku św. Kingi”, „O góralce Hanusi i panience Danusi” B. Paluchowej i innych, które opisują rejon Sądecczyzny. Wymienione utwory czytali, zaproszeni do biblioteki, goście, mieszkańcy Żegiestowa. W trakcie trwania warsztatów dzieci rysowały, malowały bohaterów legend i książek, krajobrazy przedstawiające Dolinę Poradu, kulturę i tradycję Sądecczyzny. Wybrane prace plastyczne stały się ilustracjami do „Słowniczka regionalizmów z terenów Żegiestowa i innych miejscowości leżących w Dolinie Popradu”,  który powstał na bazie wysłuchanych tekstów literackich, rozmów z dziadkami i rodzicami. Słowniczek zawiera nie tylko elementy gwary i powiedzeń charakterystycznych dla naszego miejsca zamieszkania, ale również nazewnictwo i opis poszczególnych regionów (np. gór, szczytów, ciekawych miejsc)  należących do Żegiestowa i okolic. Opis regionów wziął się z potrzeby podzielenia się wiedzą ze znajomości topografii i historii naszego regionu oraz wrażeniami z wycieczek górskich (Pusta Wielka, Zubrzy Wierch, Trzy Kopce, Hala Milicka, Magierówka, Lyskowiec, Wierchy), które zrealizowaliśmy w ramach tegorocznego projektu wakacyjnego. W czasie trwania „Wakacji z COOLturą” odbyło się spotkanie autorskie  z Panią Barbarą Paluchową, czytanie wierszy, taniec i śpiew wywodzący się  z folkloru Sądecczyzny – doskonale wpisały się w klimat tematyczny naszych wakacyjnych spotkań. Oprócz ilustrowanego „Słowniczka Regionalizmów” w czasie trwania projektu powstał  audiobook. Do nagrania audiobooka posłużyła nam książeczka Pani Barbary Paluchowej pt. „O góralce Hanusi i panience Danusi”. W nagraniu uczestniczyły, nie tylko dzieci biorące udział w realizacji projektu, ale także zaproszeni goście oraz Zespół Regionalny „Żegiestowska Bukowina”, który zapewnił oprawę muzyczną audiobooka. W ramach projektu dzieci miały okazję obejrzeć: sztukę teatralną pt. ”Koszyk z czystego srebra” w wykonaniu teatrzyku „Bajka” z Przysietnicy, film w kinie „Jaworzyna” pt. „Kapitan Majtas”. „Wakacje z COOLturą” obfitowały w wycieczki górskie  i krajoznawcze. Dzieci zwiedziły Skansen i Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, miały okazję podziwiać Zamek w Niedzicy i płynąc statkiem po Zalewie Czorsztyńskim. Były to wyjątkowo twórcze i aktywne wakacje, pełne wrażeń i pozytywnych emocji.   

Strona wykorzystuje pliki cookies.

Zarządzać plikami cookies można w ustawieniach Twojej przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zmiana ustawień lub wyłączenie akceptacji plików cookies może wpłynąć na ograniczenie funkcjonalności serwisu internetowego.

Czym są pliki Cookie

Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.

Polityka plików Cookie
1. W związku z udostępnianiem zawartości stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. W niniejszym dokumencie, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw. "ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego. Cookies zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

2. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:dostosowania zawartości stron serwisu internetowego do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika serwisu internetowego i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb,
tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (tylko po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
dostarczania użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

3. W ramach serwisu internetowego można stosować następujące rodzaje plików cookies:
"niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu,
"funkcjonalne" pliki cookies, umożliwiające "zapamiętanie" wybranych przez użytkownika ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.,
"reklamowe" pliki cookies, umożliwiające dostarczanie użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

4. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.

5. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania.

6. Pliki cookies mogą być zamieszczane w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego, a następnie wykorzystywane przez współpracujących z serwisem reklamodawców, firmy badawcze oraz dostawców aplikacji multimedialnych.

© 2020 Szkoła Podstawowa w Żegiestowie Prawa zastrzeżone.